72312 м. Мелітополь,
вул. Iнтеркультурна, 141,
т. 44-45-12.
Розклад роботи: 6:30 - 17:00,
з понеділка по п'ятницю

Інтеркультурне виховання в дошкільному закладі

Понад два десятиріччя дошкільний навчальний заклад № 47 «Берізка» м. Мелітополя втілює в життя ідеї інтеркультурного виховання дошкільників, формуємо особистість дошкільнят   на засадах української етнопедагогіки, враховуючи при цьому інтереси інших національних спільнот, які мешкають в Україні, зокрема на Мелітопольщини. Впродовж багатьох років у нас склалися свої традиції і стиль роботи, колектив ставить перед собою нові завдання і наполегливо втілює їх в життя.

 

 З 1996 року в закладі функціонує національний, а вірніше сказати інтеркультурний міні-музей, робота якого розпочалася з невеликої виставки предметів  української культури. За 20 років існування зміст і наповнення  музею змінювались декілька разів і зараз – це експозиція, на якій представлені колекція національних костюмів, бібліотечний фонд дитячої літератури, національні дитячі іграшки, предмети декоративно-ужиткового мистецтва, центр державної символіки.

Гордістю нашого музею є дитячі національні сторінки, які були створені відразу після відкриття музею. В них підібраний різноманітний матеріал: відомості про національні та народні символи, декоративно-прикладне мистецтво, музичні інструменти, народний фольклор, рухливі ігри, опис костюмів, словничок дружби. Поступово матеріал доповнюється і зараз сторінкам надається сучасного вигляду.

 

Важливим напрямом патріотичного виховання є  народознавство — вивчення культури, побуту, звичаїв рідного народу. Моніторингові дослідження рівня знань суб’єктів освітньо-виховного процесу показали розрізненість уявлень, не систематизованих в єдину цілісну картину, що наштовхнуло нас на необхідність чіткого планування роботи. Саме тому в розклад навчального навантаження введені заняття з народознавства, які проводяться один раз на тиждень в усіх вікових групах дошкільного віку. Прилучаючись до витоків народної культури, діти поступово утверджуються у думці, що кожен народ, у тому числі й український, має звичаї, які є спільними для всіх людей.

Любов до Вітчизни починається з любові до своєї Малої Батьківщини – місця, де людина народилася. Ефективним напрямом патріотичного виховання стало проведення фестивалю «Місто, яке я знаю і люблю». Впродовж навчального року були розроблені проекти: «Мелітополь – моє місто», «Рослинний світ Мелітопольщини», «Відомі люди нашого краю». Активну участь у реалізації проектів прийняли батьки: разом з дітьми відвідували визначні  місця нашого міста, конструювали макети власних домівок, зробили відеофільм про Мелітополь.

 

 Традиційними для нашого дошкільного закладу стало проведення тижнів національних культур Творчою групою педагогів був розроблений річний перспективний план,  структурною основою якого стала інваріативна частина Базового компонента дошкільної освіти. В ньому були враховані вікові, індивідуальні особливості дітей, вимоги чинних програм, запити батьків. Починаючи з молодшого дошкільного  віку дітей знайомлять з трьома національностями (українською, російською, білоруською) впродовж тижня, з середнього дошкільного віку кількість національностей збільшується до чотирьох (українською, російською, білоруською, болгарською) впродовж двох тижнів, а зі старшого дошкільного віку ознайомлюємо дітей з шістьма національностями (українською, російською, білоруською, болгарською, польською, татарською) впродовж місяця. В межах теми тижнів  допомагаємо дітям відкрити особливості побуту, народні ремесла, засвоїти народну і державну символіку, а також поринути у вир народних свят та відчути свою єдність із Батьківщиною. До плану додається методично-дидактичне забезпечення: конспекти бесід та занять, авторські дидактичні ігри, відео презентації, добірки народних ігор, музичний та літературний матеріал.

Звітом  роботи колективу з інтеркультурного виховання став щорічний «Фестиваль інтернаціональної дружби», запроваджений  в нашому дошкільному закладі ще з 1996 року. Учасниками заходу є дошкільники, педагоги, батьки,  члени національних  спілок, школярі. Участь у фестивалі стала потужним поштовхом до розвитку творчості і дорослих, і дітей.

Не залишаємось ми осторонь міських етнокультурних заходів, зокрема фестивалю «Коло друзів». Наші вихованці та їхні батьки постійні  його учасники.

Участь ДНЗ № 47  у міському фестивалі «Коло друзів»

 

РІК

 

 

НАЦІОНАЛЬНІСТЬ

 

ЖАНР

 

КІЛЬКІСТЬ УЧАСНИКІВ

1996

Болгарія

Татарська

Пісня

Розмовний

2

2

1998

Болгарська

Російська

Пісня

Танок 

6

4

2000

Єврейська

Болгарська

Розмовний

Пісня 

1

2

2002

Татарська

Українська

Пісня

Танок

1

6

2005

Німецька

Білоруська

Розмовний

Пісня

1

1

2007

Російська

Болгарська

Танок

Пісня

6

2

2009

Українська

Циганська

Білоруська

Єврейська 

Танок

Танок

Розмовний

Пісня

5

1

1

1

2012

Татарська

Білоруська

Українська

Пісня

Інструментальний

Композиція  

2

16

16

2016

Польська

Білоруська

Дитячий оркестр національних інструментів

14

 Всі наші зусилля були би марними, як би не підтримка та поміч батьків. Недарма гаслом нашого садка став вислів «Садок і родина – сім’я єдина» Ознайомлюючи батьків з умовами перебування дітей в закладі, освітніми послугами, нашими проблемами та здобутками, залучаючи їх до освітньо-виховного процесу ми стаємо спільниками для досягнення головної мети – виховати справжню Людину, самодостатню і непересічну особистість. Батьки – не гості, а повноправні члени нашого колективу. Традиційними стали зустрічі з батьками, які є членами національних спілок.

Дошкільний заклад  приймає активну участь в професійних конкурсах:

  • Травень 2015 – перемога в конкурсі «Імідж дошкільного навчального закладу» в номінації  «Дошкільний навчальний заклад – як соціально-культурний осередок»

-         Жовтень 2015 – VII Міжнародний форум «Інноватика в сучасній освіті» за темою: «Формування світоглядної позиції дошкільників «Всі ми діти твої, Україна» через використання музейної педагогіки» (диплом лауреата І ступеня)

 

Наші діти - зерна нації. Щоб кожний дошколярик став відбірним зернятком і виріс гармонійною особистістю схожою на дозрілий колос, наш колектив намагається створити для цього всі умови, посіяти у душу вихованців зернятка пам'яті народної та духовності, здоров'я та працелюбності, культури та краси. Проростуть ці паростки добра - і виросте колосисте поле життя, наснаги, мудрості і самоповаги майбутньої надії держави.

 

 

 

 

 

 

 

Дата: 27.09.16 | Переглядів: 1069 | Коментарів: 0

ЗАЛИШИТИ КОМЕНТАР:Надіслати

Copyright © 2012

ДНЗ №47 «Берізка»