72312 м. Мелітополь,
вул. Iнтеркультурна, 141,
т. 44-45-12.
Розклад роботи: 6:30 - 17:00,
з понеділка по п'ятницю

Що таке «правильна вимова» або як навчити дитину розмовляти

Що таке «правильна вимова» або як навчити дитину розмовляти

Все батьки без винятку з нетерпінням чекають перших слів свого малюка. І якщо дитина не дуже поспішає говорити, дорослі переживають, поспішають показати малюка лікаря.

Способи навчити дитину говорити

Щоб мовний апарат дитини розвивався , над цим слід працювати відразу після народження малюка. Нехай, він поки не розуміє слів, але зате він відчуває емоції і настрій.

 1. Щоб навчити дитину говорити, з ним треба постійно розмовляти. Розповідати, що ви робите, коли вмиваєте або переодягаєте малюка, що бачите на прогулянці. Все починається з дрібниць.
 2. Щоб навчити однорічну дитину говорити, намагайтеся не вдаватися до допомоги жестів. Пояснюйте все словами і просите малюка повторити, спокійно підказуйте йому правильне слово або дія.
 3. Підспівуйте малятку ті склади, які він може говорити, і підказуйте різноманітність. Наприклад, дитина повторює: «ду-ду-ду». Починайте підспівувати: «так-так-так, до-до-до, ді-ді-ді». Це дуже гарна вправа для розвитку мовного апарату і весела гра.
 4. З найперших місяців життя немовляти розвивайте дрібну моторику пальців. Давайте малюкові поторкати предмети різної форми і різні на дотик: гладкі, шорсткі, ребристі. Уміння керувати пальцями пов'язано з розвитком мови. Коли дитина стане старшою, займайтеся з ним ліпленням. Це заняття найкраще тренує дрібні рухи і чутливість пальців.
 5. Імітуйте звуки тварин «му-му, гав-гав, ква-ква», це викликає у малюка активний інтерес і допоможе вивчити назви тварин. Дуже добре підібрати барвисті книги з малюнками.
 6. Розповідайте вірші. Ритмічні, що запам'ятовуються вірші спонукають дитину повторювати слова. Читайте казки, скоромовки, показуйте малюкові картинки. Розучуйте короткі віршики, лічилки, потішки.
 7. Не прагніть оточувати однорічну дитину електронними іграшками. Грайте з ним пірамідками, кубиками, кільцями, простими конструкторами. Такі прості іграшки дозволяють проявляти фантазію, інтерес і активні дії.

 

Як навчити дитину говорити мама і тато

Найчастіше першим словом у дітей буває слово «дай», але ми спробуємо навчити дитину слову «мама». Займаючись з малюком виразно, по складах і з позитивної емоцією промовляти слово «мама». Граючи в найпростішу гру «Ку-ку», закривайте своє обличчя і питайте: «Де мама?». Хваліть дитину, якщо він правильно показує. Таким же методом вчимо крихітку слову «тато». Говоримо чітко: «Та-та прийшов». Склади та і ма часто вживаються, тому навчити дитину говорити тато нескладне завдання.

Як навчити дитину говорити: вправи для розвитку мови

Не варто затягувати довго з розвитком мови у дитини. Приблизно до півтора років малюк може говорити окремими словами, до двох років — сформованими фразами. Не чекайте, поки дитина заговорить самостійно, розмовляйте, грайте словами. Прості вправи допоможуть навчити дитину говорити звуки: а, і, о, у.

 • Вправа «Бегемотик». Показуємо дитині, як бегемотик широко відкриває рот. Потім закриваємо рот. Просимо дитини повторити.
 • Вправа «Поцілунок маму». Показуємо, як витягнути губи трубочкою, потім повертаємо в початкове положення.
 • Вправа «Де наші зубки?». Показуємо зуби, розтягуючи губи в посмішку.
 • Вправа «Прогулянка». Висовуємо язик, виробляємо рух язиком вперед і назад, а також в різні боки.
 • Вправа «Надми щоки». Поперемінно надуваємо і втягуємо щоки.
 • Вправа «Пташенята». Відкриваємо рот, висовуємо язик. Говоримо «Ам!» Закриваємо рот. Тренуємо вимова «а».
 • Вправа «Посмішка». Вимовляємо «і», розтягуючи губи в усмішці.
 • Вправа «Шарик». Округлюємо губи, як ніби тримаємо кульку, вимовляємо «о», тягнемо звук.
 • Вправа «Ведмедик». Відкриваємо рот, опускаючи нижню щелепу, простягаємо звук «е-е-е» як ведмедик.
 • Вправа «Слоник». Починається з повторення вправи «Поцілунок маму», тягнемо звук «у-у-у-у».
 • Вправа «Зайчик». Вчить вимовляти звук «Ф». Верхню губу трохи підняти. Нижня губа стосується верхніх зубів. Вимовляємо звук, випускаючи повітря через верхні зуби.
 • Вправа «Вітер». Вчить вимовляти звук «У». Виконується так само, як попереднє, але з використанням голосу.
 • Вправа «Рибка». Тренуємося вимовляти звук «П». Беззвучно, як рибка, стуляємо і розмикаємо губи з напругою.
 • Вправа «Голосок». За допомогою голосу, вчимося говорити звук «Б». Виконується так само, як попередню вправу. Для контролю можна покласти пальці на гортань, щоб чути, як тремтить горло.

Коли і як вчити дитину говорити?

Вчити малюка мовному спілкуванню необхідно відразу після його народження. Перші слова — агу, агу — він починає говорити вже в 2-3 місяці. У цей період важливо розмовляти з ним часто, але потроху, щоб він не перевтомлюватися, а спілкування приносило йому радість. До 6-8 місяців діти починають агукати, тобто вимовляти перші склади — ма, ба, та, га та інші. Зазвичай у такому віці діти самі експериментують з артикуляцією і довго можуть самі по собі повторювати одні й ті ж склади. Про те, як вчити дитину говорити на цьому етапі, вже говорилося вище. Поповнюючи пасивний запас слів малюка, важливо не забувати про їх асоціативному сприйнятті. Розмовляючи з ним або читаючи дитині книги, потрібно намагатися показувати те, про що йде мова. Не потрібно соромитися повторювати за дитиною склади, які йому подобаються. Дуже цікаво і легко малюкові буде вчити наслідування звукам тварин.

 

Перші «мама», «тато», «дай», «на» проявляються у дітей ближче до року. Хоча абсолютною нормою буде і поява таких слів до півтора років. У цьому віці діти потроху починають активувати свій словниковий запас. Питання про те, як правильно вчити дитину говорити, зазвичай хвилює мам, діти яких вже переступають однорічний кордон. Адже в цьому віці багато дітей починають вимовляти перші слова усвідомлено. А, як правило, мами часто починають порівнювати досягнення своєї дитини з успіхами дітей знайомих. Це, звичайно, неправильно, але зараз мова не про те. Після року малюки вже намагаються донести свої бажання словами, а не жестами. Тут важливо приділити велику увагу вимові слів. Сюсюкання і агукання повинні залишитися в минулому. Саме час вчити дитину правильно розмовляти. Існує кілька правил, які допоможуть в тому, як вчити дитину говорити. Спробуємо виділити основні.

 • — Намагатися відразу не виконувати прохання дитини, виражену в жестах. Якщо виконувати всі його бажання за помахом його руки, навчити малюка говорити буде складно, і на це піде більше часу.
 • — Коментувати все, що відбувається з дитиною і навколо нього.
 • — Намагатися використовувати в мовленні прості слова. Хоча якщо слово не можна замінити на більш просте, не придумувати йому заміну.
 • — Називати речі своїми іменами.
 • — Використовувати слова всіх частин мови. Неправильно — це літак, що це кіт. Правильно — це літак. Він летить високо, далеко. Це кіт. Він великий, пухнастий. Він махає хвостом і нявкає.
 • — Читати вірші і казки, при цьому показуючи дитині картинки.
 • — Намагатися організовувати спілкування з дітьми, старшими за віком.
 • — Залучати до ігор, пов’язаних з використанням рук, пальців.

Як правильно вчити дитину говорити реченнями?

Коли малюк знає вже багато слів і може користуватися ними, батькам хочеться скоріше навчити дитину правильно розмовляти, тобто будувати речення. Для цього потрібно не так багато. Головне тут не тільки бажання або гонитва батьків за успіхом, а увага до дитини і його власне бажання навчитися правильно говорити. Будувати перші пропозиції деякі діти можуть навчитися вже до двох років, але більшість ними починають активно користуватися вже після трьох років. Як вже говорилося, все індивідуально. Правильно зв’язати слова в одне речення часом не може навіть доросла дитина. Тому вимагати це від малюків 2-3 років не варто. Всьому свій час. Головне, навчити дитину зв’язно говорити, розповідати і висловлювати свою думку до початку навчання вшколі.
Щоб дитина могла говорити реченнями, його треба стимулювати. Спробуємо перерахувати основні стимулятори:

 • — розповідати і читати дитині тільки цікаві для нього речі.
 • — запитувати малюка про все, що можна. Приміром, як він провів день у саду, або з ким йому сподобалося грати і чому.
 • — просити зробити переказ сюжету казки або мультфільму.
 • — ділитися з дитиною своїми доступними секретами, враженнями.

Навчити дитину говорити легко, якщо не лінуватися. Як кажуть, головне бажання і терпіння. Після того, як дитина навчиться читати, говорити він вже буде вчитися самостійно.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ЯК РОЗВИВАТИ МОВЛЕННЯ ДІТЕЙ?

1.Спілкуйтеся з дитиною якомога більше, коментуйте свої дії, детально розповідайте про предмети які оточують.

2.Розмовляйте повільно, грамотно і чітко, ні в якому разі не повторюйте неправильну вимову. Пам’ятайте, що малюкові потрібно чути лише правильну мову!

3.Спонукайте дитину до мовлення, ставлячи їй запитання, поступово ускладнюючи їх.

4.Багато читайте малюку, вчіть переказувати, разом вивчайте вірші, вчіть складати цікаві історії за картинками.

5.Кожне незрозуміле слово поясніть дитині. Привчайте дітей до вживання слів відповідно літературної норми!

6.Не втручайтесь в дитячі розповіді, спочатку вислухайте, а потім виправте помилку.

7.Не забувайте хвалити дитину після кожного успіху.

 

 

Дата: 21.11.17 | Переглядів: 474 | Коментарів: 0

ЗАЛИШИТИ КОМЕНТАР:Надіслати

Copyright © 2012

ДНЗ №47 «Берізка»